• Čo má vedieť budúci prvák

      • "Na dobrom začiatku všetko záleží"

        J.A. Komenský

        Deti by sa mali do školy hlavne tešiť, ale mali by byť tiež pripravení a vedieť, že v škole už budú  mať viac povinností, ako mali v materskej škole. Ak sa deti poznajú z materskej školy, nepredstavuje pre nich prvý ročník veľký skok v ich živote. V opačnom prípade sa u nich pravdepodobne vyskytnú určité obavy z toho, ako budú vychádzať so spolužiakmi. Ale to je prirodzené, veď aj dospelí ľudia majú obavy, či budú dobre vychádzať s kolegami na pracovisku, keď nastupujú do novej práce.

      • Prototyp dostatočne zrelého školáka by mal vyzerať asi takto:

      • Reč: Dieťa pripravené na školu by malo mať dostatočnú slovnú zásobu a hovoriť čisto a zrozumiteľne. Malo by poznať: svoje celé meno, adresu, členov rodiny, dni v týždni, ročné obdobia (prípadne aj mesiace v roku), základné farby, geometrické tvary, pomenovať bežné zvieratá, rastliny, časti tela. V čom má veľa detí problémy, je rozvinutá sluchová analýza: budúci školák by mal vedieť povedať, aké písmeno je na začiatku slova, aké na konci, prípadne aj vytlieskať slabiky a hlásky. Vetná konštrukcia má byť rozvinutá a plynulá. 

        Sociálna zrelosť:Dieťa zrelé do školy sa nehanbí nadviazať kontakt s inými deťmi alebo dospelými. Vie sa samé prezuť, obliecť, umyť, chodí na toaletu. Nerobí mu problém ostať chvíľu bez rodiča. Pri príchode vie pozdraviť, pri stolovaní sa nerozptyľuje hraním alebo rozprávaním, vie si po sebe upratať hračky a nemá problém hračky požičať. Vie sa sústrediť na jednu činnosť aspoň 20 minút a vie ju aj dokončiť. Vie rozoznať hru od povinnosti, vie spolupracovať. Dieťa by nemalo mať problémy povedať svoje želania, prípadne starosti, ktoré ho trápia.

        Jemná motorika: Takmer školák by mal vedieť správne držať písacie potreby (správny úchop pera, ceruzky, sklon zošita, písmen, správne sedenie), napodobiť tvary písma, geometrické tvary, a nakresliť kompletnú postavu človeka s hlavou, (všetky časti tváre/ hlavy) krkom, rukami, prstami nohami, a bruchom). Mal by vedieť kresliť čiary, vlnovky, osmičky. Vyfarbiť obrázky, strihať, modelovať, navliekať korálky. Poznať písmená svojho mena a podpísať sa.

      • Hrubá motorika: Dieťa by nemalo mať problém ani s hrubou motorikou: vie skákať (aj na jednej nohe), behať, preliezať, chytať a hádzať loptu (bez žmurkania), skákať cez švihadlo.

        Orientácia: Dieťa pripravené na vstup do školy vie povedať, kde je vpravo, kde vľavo, a kde hore, dole, ponad, popod, cez. Nezablúdi v mieste svojho bydliska, pozná pravú a ľavú stranu. Vie sa orientovať aj v čase (dnes, včera, zajtra, ráno, obed, večer, bude, bolo). Rozozná základné farby a geometrické tvary.

        Počítanie: 6-ročné dieťa by malo vedieť počítať do desať, poznať číslice od jedna do desať a vedieť ich priradiť k počtu. Rovnako by malo vedieť priradiť počet predmetov k číslu, rozlúštiť ľahké matematické hádanky. Vie rozlišovať čo je viac, čo menej, veľa, málo, trochu.

        Chce sa učiť: V neposlednom rade by sa malo dieťa pripravené na vstup do školy rado učiť: chce vedieť viac, pýta sa rodičov na jednotlivé písmená, zaujíma sa o základné počty. Má v zásobe neustálu paľbu otázok typu: "Prečo?" Rado dostáva nové úlohy a rieši ich, a vydrží ich riešiť až do konca. Potom je na školu dieťa pripravené.

    •         “Vedomosti sú k niečomu len vtedy, keď sa zmenia na návyky.”                                                                                                                        Jerome Bruner