• Dieťa nastupujúce do Materskej školy

      •  Vstup do akejkoľvek väčšej detskej komunity predstavuje významný okamih v živote dieťaťa. Pri prvom vstupe do Materskej školy je náročnejšie to, že dieťa zostáva prvýkrát bez blízkeho a samotný  školský proces  a proces adaptácie býva často náročný a dlhodobý. Dôležitú  úlohu tu hrajú osobnostné vlastnosti, predchádzajúce skúsenosti, no aj pohľad, názory a výchovné pôsobenie rodičov. Niektoré deti sa vyrovnávajú s nástupom do materskej školy okamžite, iné sa dlhé obdobie trápia spolu s rodičmi. Na začiatok treba povedať, že neexistuje jednotný zoznam.  Dovolili sme si pripraviť niekoľko bodov k lepšej  a kvalitnejšej príprave adaptácie Vašich detičiek.

         

        Základy hygieny

        Byť bez cumlíka a  plienok.  Dieťa má vedieť používať záchod a nie nočník, respektíve nebáť sa sadnúť si na záchod. Pozor! Plienka v tomto veku  už nie je vhodná ani počas obedného spánku. Dieťatko by si malo vedieť po použití záchodu samostatne umyť ruky a vysušiť ich pomocou uteráka, a to aj pred jedlom, prípadne po príchode z prechádzky. A nemalo by mu robiť problém ani používanie vreckoviek, aby si bolo schopné samo vyfúkať si noštek. (vysmrkať sa).

        Obliekanie a obúvanie

        Sám sa pokúsiť obliecť a vyzliecť. Samozrejme,  Pani učiteľka pomôže, ale nemôže obliekať a vyzliekať 25 detí, ktoré sa chystajú na von či sa z vonku vrátili, alebo sa chystajú do pyžamka. Samostatnou kapitolou je obúvanie sa, ktoré drobcovi uľahčíte, ak mu vyberiete topánky s jednoduchšou formou viazania. Dieťa by malo taktiež poznať svoju značku, ktorou bude mať v škôlke označenú skrinku a iné veci bežnej potreby. Dieťa by pred nástupom do materskej školy malo poznať svoje veci, vedieť, že toto sú jeho topánky či nohavice.

        Základné sociálne zručnosti

        Rovnako dôležitá, podobne ako ostatné spomínané veci, je aj základná schopnosť komunikácie, a teda, aby si dieťa vedelo vypýtať, čo potrebuje alebo s čím potrebuje pomôcť. Malo by vedieť a reagovať aj na svoje meno a priezvisko. Predpokladá sa aj ovládanie základných pravidiel slušného správania (poďakovanie, pozdravenie, poprosenie...). A rovnako schopnosť zniesť sa s ostatnými deťmi, neubližovať im a požičiavať im hračky. Potrebné je, aby dieťa vedelo komunikovať s okolím. Reč nemusí byť stopercentná. Chyby v reči sú v tomto období ešte bežné.  Dieťatko by malo vedieť odpovedať na otázky: „Ako sa volá“ a koľko má rokov.“

        Samostatné jedenie a pitie

        Uľahčujete svojmu dieťaťu kŕmenie? Tak to prosíme nerobte. Áno, bude mu to trvať dlhšie a možno sa aj viac zamaže, ale všetko potrebuje cvik.  Schopnosť samostatne jesť lyžicou a piť z pohárika je totiž jednou z podmienok, ktoré musí Vaše dieťa splniť ešte pred nástupom do Materskej školy. Dieťa by pri stolovaní malo vydržať a neodbiehať od stola.

        Adaptácia

        Byť schopné aspoň na chvíľku sa odpútať od rodičov (ešte pred samotným nástupom dieťatko nechávajte častejšie "na návšteve" bez Vás, aby si zvyklo na pocit, že musí vydržať byť bez Vás). Prechádzajte sa okolo materskej školy. Rozprávajte sa s ním o tom, že tu bude chodiť, hrať sa a spoznávať nových kamarátov.   Samozrejme, nečakajte, že vaše dieťa si nepoplače počas prvých dní v Materskej škole. To je normálna reakcia.  Ak by to však pretrvávalo dlhšie (viac ako mesiac), dieťa pravdepodobne nie je ešte zrelé byť bez rodiča a treba počkať, alebo  skúsiť dieťa odpútať (napríklad tým, že ho bude do materskej školy vodiť iná osoba). Počas pobytu v Materskej škole by dieťatko malo vedieť udržať  pozornosť pri hre  a  vedieť sa na chvíľu sústrediť.

        Kognitívne zručnosti 

        Štandardné zdravé dieťa by malo byť schopné zapamätať si napr.:

        • tri čísla
        • vedieť vyhľadať známy predmet na obrázku podľa predlohy
        • zrakovo odlíšiť iný obrázok v rade rovnakých obrázkov
        • poznať základné farby, poskladať obrázok zo štyroch častí
        • vedieť diskriminovať pojmy napr. hore – dole, malý – veľký (priestorová orientácia)
        • poznať kruh a štvorec (guľa a kocka)
        • zoradiť tri prvky podľa veľkosti 
        • chápať a dodržiavať jednoduché pravidlá (pri hre, pri výchovno- vzdelávacom procese).

        Ďalšie informácie Vám ochotne upresnia, povedia a poradia kvalifikované pedagogičky v Materskej škole.